22 Eylül 2013 Pazar

Galatasaray Beşiktaş Derbi İstatistikleri


Beşiktaş ile Galatasaray bugün 331.kez karşı karşıya gelecek. Atatürk olimpiyat Stadyumunda oynanacak karşılaşma saat 19:00'da başlayacak. Ligde oynadığı tüm karşılaşmaları kazanan Beşiktaş, bu istatistiği devam ettirmek için ve Galatasaray ile arasındaki puan farkını dokuza çıkarmak için sahaya çıkacak. Galatasaray ise puan farkını üçe indirip, Madrid karşısında alınan farklı mağlubiyetin yaralarını sarmayı temel hedef olarak görüyor. 

İki takımın performansları ortada. Beşiktaş koşan, pres yapan her daim karşı kalede gol aramaya yönelik bir futbol ortaya koymaya çalışıyor. Galatasaray ise zaman zaman iyi oynadığı karşılaşmalar olmasına rağmen bugün sahada ne yapabileceği konusunda pek fikir oluşturmuyor. 

Derbinin taktiksel, performans değerlendirmesi konusunu zaten epeyce konuşuyoruz. Birazda istatistiksel durumlara bakalım;

Galatasaray ile Beşiktaş Lig tarihinde 331 kez karşılaşmış, bu maçlardan 116'sını Galatasaray, 105'ini Beşiktaş kazanmış. 111 karşılaşma ise beraberlikle tamamlanmış.


İki takım arasında en çok forma giyen oyuncu Şeref Görkey olmuş.


İki takımın birbirleriyle oynadığı karşılaşmalarda en çok gol atan oyuncu Hakkı Yeten oldu. Galatasaray'da ise en çok gol atan oyuncu Gündüz Kılıç.


30 Haziran 1940 tarihinde oynanan ve Galatasaray'ın 9-2 üstünlüğü ile sona eren maçta Gündüz Kılıç 5 gol atarak iki takım arasında oynanan karşılaşmalarda en çok gol atan oyuncu olarak tarihe geçti.


İki takım arasında oynanan en farklı skorlara bakıldığında 1940 yılında oynanan karşılaşmada Galatasaray Beşiktaş'ı 9-2 mağlup etmişti. Beşiktaş ise Galatasaray'a karşı en farklı galibiyetini 1933 yılında 5-0 lık skorla aldı.


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder